Mata do ćwiczeń to jeden z podstawowych akcesoriów potrzebnych podczas aktywności fizycznej. Choć uważamy, że jej brak nie powinien być powodem do rezygnacji ze sportu, to ze względów higienicznych polecamy zakup maty treningowej. Przeczytaj, jeżeli chce wiedzieć jaką matę wybrać.

Jaka powinna być mata do ćwiczeń

Bez względu na rodzaj aktywności fizycznej, którą mamy zamiar uprawiać, mata treningowa powinna spełniać kilka podstawowych wymogów. Dobrze dobrana mata to nie tylko większy komfort treningu, ale też łatwiejsze zachowanie higieny i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jaka na pewno musi być mata, by długo i dobrze Ci służyć?

Mata do ćwiczeń nie może się ślizgać

Mata, która się ślizga nawet przy najprostszych aktywnościach to koszmar wielu ćwiczących. Nie chodzi tylko o komfort podczas ćwiczeń i uczucie rozciąganie się materiału np. podczas planku, ale również o brak poczucia bezpieczeństwa i zagrożenie bolesnym upadkiem, a czasem nawet poważnym urazem. Wybierając matę poczytaj opinie użytkowników o danym modelu. Być może znajdziesz nawet porównania, jak dana mata zachowuje się na różnych powierzchniach. Niestety prawda jest taka, że żadna mata do ćwiczeń nie może się ślizgać i w związku z tym, będzie to cecha wymieniona przez każdego producenta, ale niekoniecznie zgodna z prawdą.

Mata do ćwiczeń musi się łatwo czyścić

Nie da się ukryć, że ćwiczenia to nie jest najczystsza czynność jaką wykonujesz w ciągu dnia. Nie chodzi o przesadną sterylność, ale domowa mata ma często bezpośrednio kontakt z Twoim ciałem. Dłuższe zatrzymanie pozycji np. na łokciach, czy bardzo intensywnie wykonywane ćwiczenia mogą doprowadzić do otarć, które w połączeniu z potem, martwym naskórkiem i brudem zebranym z podłogi mogą doprowadzić do nieprzyjemnych zakażeń. Mata do ćwiczeń musi być wykonana z gładkiego i niezbyt porowatego materiału, w którym mogłyby się gromadzić chorobotwórcze drobnoustroje i wilgoć.

Mata do ćwiczeń musi być odpowiednio gruba

Standardowo mata treningowa ma ok 0,5 cm grubości, ale dostać możesz też grubsze, nawet do 1,5 cm i cieńsze. Cienka mata sprawdzi się przy spokojniejszych treningach typu pilates, czy joga, ale jej zaletą jest też mniejsza masa i łatwiejszy transport. Grubsze maty będą dobrym pomysłem dla osób odczuwających wyjątkowy dyskomfort podczas treningów, lub chcących lepiej wyciszyć odgłosy z nich wynikające.