Zalanie łazienki sąsiadów może się zdarzyć każdemu. Są to bardzo nieprzyjemne sytuacje, które na zawsze mogą zepsuć relacje z sąsiadami i dodatkowo obciążyć nasz portfel.  Jakie jeszcze nieszczęścia mogą się przytrafić? Jak się przednimi ustrzec?

Pralka i czujnik zalania

Nie zostawiaj pracującej pralki. Wszelkiego rodzaju sprzęty najlepiej zostawiać wyłączone jeśli wychodzimy z domu. Nie mówimy tu oczywiście o lodówce. Warto jednak włączać pralkę czy piekarnik jeśli jesteśmy w domu. Nawet, jeśli ze sprzętem zacznie się coś dziać, zdążymy w porę zareagować. Dodatkowo możemy wyposażyć miejsca zagrożone zalaniem w czujnik zalania wodą. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu zminimalizujemy szkody wyrządzone nam i sąsiadowi. Również kiedy woda będzie do nas leciała z sąsiedniego mieszkania zostaniemy poinformowani.

Czujnik czadu i kominek

Nie należy zostawiać rozpalonego kominka jeśli wychodzimy z domu i kiedy idziemy spać. Chodzi tu nie tylko o zniszczenie, ale także o życie lokatorów mieszkania. Pozostawianie rozpalonego, otwartego kominka bez opieki grozi pożarem lub zaczadzeniem. Tutaj sprawdza się czujniki czadu i dymu do zamontowania w mieszkaniu.

Odpowiednie zamki

Szkody w mieszkaniu nie powstają tylko przez przypadek, czy zwyczajnego pecha. Czasem nasze mieszkanie staje się łupem dla złodziei. Wtedy nie tylko stracimy wartościowe rzeczy, ale samo mieszkanie może zostać zdewastowane. Aby się przed tym ustrzec trzeb zainwestować w odpowiednie drzwi i zamki antywłamaniowe, ewentualnie alarm, który będziemy zawsze załączać przed wyjściem z domu i pójściem spać.

Ubezpiecz się

Nikt nie jest w stanie przewidzieć co się może wydarzyć. Większość takich sprzętów jak czujnik zalania, czujnik czadu czy zamki antywłamaniowe zmniejszają ryzyko i skalę zniszczeń, ale nie uchronią przed nimi w 100%. Dlatego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie, aby móc spać spokojnie i w razie wyrządzonej szkody mieć zagwarantowane środki na remont mieszkania swojego bądź sąsiada.