Belgia to jeden z coraz popularniejszych kierunków emigracji Polaków – także emigracji rozumianej jako stały pobyt w innym kraju. Nic dziwnego – Belgia kusi naszych rodaków pod wieloma względami, także pod kątem stawek za wykonywaną pracę. Jak się jednak pracuje Polakom w tym kraju i czy praca w Belgii to faktycznie dobry wybór?
Praca w Belgii? Coraz częściej

Jeszcze do niedawna praca Polacy wybierali jedynie kilka kierunków pracy za granicą. Pierwszym i najbardziej podstawowym były Niemcy (tak jest zresztą do tej pory), mnóstwo Polaków wyjechało również do Wielkiej Brytanii. Sporo rodaków rozgląda się również za pracą w Szwecji czy Norwegii – głównie ze względu na bardzo wysokie zarobki. Belgia do tej pory była mniej popularnym kierunkiem; jeśli już Polacy decydowali się na wyjazd do innego kraju niż wyżej wymienione, to wcześniej była to Holandia. Praca w Belgii dopiero od niedawna stała się modna i coraz więcej osób decyduje się na związanie się właśnie z tym krajem.

Emigracja na stałe

Sporo Polaków decyduje o wyjeździe do Belgii na stałe. Z pewnością może ich nieco dziwić stopień „umiędzynarodowienia” tego kraju; przebywa w nim sporo imigrantów. Ludzie są jednak tolerancyjni i otwarci, dlatego większość osób nie ma żadnego problemu z zaaklimatyzowaniem się. Szczególnie łatwo jest o to w stolicy Belgii, Brukseli, także ze względu na istniejące tam struktury instytucjonalne Unii Europejskiej. Stąd praca w Belgii to często praca np. Parlamencie Europejskim; dużo młodych Polaków upatruje tam swojej szansy na rozwój.

Praca sezonowa

Nieco mniej osób decyduje się na pracę sezonową w Belgii, choć nie oznacza to, że takich ofert nie ma. Stawki są podobne do tych proponowanych w innych krajach Zachodu, konkurencja wydaje się nieco mniejsza, dlatego wszyscy, którzy szukają dodatkowych źródeł zarobku powinni rozważyć wyjazd właśnie do Belgii.