Sceny z filmów pokazują różne urządzenia, które są wykorzystywane w codziennym życiu. Wiele z nich z tych wydarzeń każdy chce przeżyć na własnej skórze. Jednym z nich jest badanie poligraficzne.

Badanie poligraficzne

Jest to urządzenie, które rejestruje zmiany psychofizjologiczne człowieka. Bardzo często w filmach wykorzystuje się to badanie do wykrywania kłamstw. Jednak nie do końca życie z telewizora odwzorowuje rzeczywistość. Czynnikami, które rejestruje poligraf, są:
– oddech i jego zmiany,
– zmiany przewodzenia prądu przez skórę,
– tętno,
– ciśnienie krwi,
– aktywność koniuszka palca dłoni,
– motorykę badanego.
Wszystkie te czynniki są dokładnie badane i jeśli wystąpi odstępstwo od normy to od razu pokazuje się ono na wynikach.

Wykrywacze kłamstw

Badanie poligraficzne nie jest wykrywaczem kłamstw i trzeba sobie to jasno powiedzieć. Nie trzeba być nie wiadomo jakim specjalistą żeby świadomie oszukać to urządzenie. Ono przedstawia tylko zmiany jakie zachodzą. Osoba, która jest badana przez to urządzenie może mówić prawdę, a i tak przy tym wystąpi zmiana tętna i oddechu.

Przygotowanie do badania

W filmach wszystko wygląda tak, że osobę, którą chce się przepytać usadza się na krześle, a następnie zadawane są pytania. Jednak w normalnych warunkach wszystko zaczyna się od pytań przed testowych. Muszą być one odpowiednio dobrane przez osobę przeprowadzającą badanie. Następnie wybiera się odpowiedni test, który jest zaakceptowany przez organizacje poligraficzne, a następnie przeprowadza się badanie. Ważne jest również to jaką osobą jest sam poligrafer, ponieważ od jego zachowania i zadawania pytań zależy wynik testu.

Badanie dla każdego

Jeśli ma ktoś ochotę to może wybrać się na takie badanie, ponieważ w prawie każdym mieście jest instytucja, która przeprowadza tego typu badania. Jeśli ma ktoś ochotę poczuć się jak główny aktor z filmu to z pewnością może to zrobić. Będzie to również spróbowanie czegoś innego i będzie można dowiedzieć się dość sporo o swoim ciele i tego jak reaguje ono na zadane pytania.