Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To najczęściej tutaj wyciszamy się po całym stresującym dniu. Warto zadbać o wystrój tego wnętrza, a szczególnie o jego oświetlenie, ponieważ łazienka w wielu mieszkaniach pozbawiona jest okien, a tym samym oczywiście światła naturalnego.

Główne źródło światła w łazience

Dawniej bardzo często w łazience umieszczano tylko jedno źródło światła. Najczęściej było to oświetlenie usytuowane na środku sufitu. Być może umiarkowanie rozjaśniało ono całe pomieszczenie, jednak najczęściej nie wystarczało, aby we wszystkich strefach łazienki było dostatecznie jasno i przyjemnie. Zamiast tego irytowaliśmy się, że wykonując przy lustrze czynności kosmetyczne i pielęgnacyjne, nie jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć swojej cery lub denerwowaliśmy się na zbyt słabe oświetlenie przestrzeni pod prysznicem. Dziś ludzie częściej decydują się na to, aby łazienkę podzielić na pewne strefy i w ten sposób skupić się na jej prawidłowym doświetleniu. Głównym światłem w tym pomieszczeniu jest najczęściej usytuowana na środku sufitu plafoniera. Warto pamiętać, aby jej klosz dobrze przepuszczał światło. Główne oświetlenie powinno być dość mocne, ale oczywiście dostosowane do powierzchni samej łazienki oraz do tego, czy dociera do niej światło naturalne. Zamiast plafoniery równie często ludzie decydują się na oświetlenie główne punktowe, również umieszczone w suficie. Stosowane jest ono głównie w łazienkach o mniejszym metrażu.

Lampa nad lustro – jaką wybrać?

Lustro usytuowane jest w łazience najczęściej nad umywalką. To tutaj domownicy wykonują większość swoich zabiegów kosmetycznych oraz pielęgnacyjnych. Chciałoby się zatem, aby miejsce to było bardzo dobrze oświetlone – tak, aby można było zobaczyć każdy, nawet najdrobniejszy szczegół swojej twarzy. Z pewnością zrozumie to każdy mężczyzna, który notorycznie zacina się przy goleniu oraz każda kobieta, która niejednokrotnie wyszła z łazienki z krzywo pomalowanymi kreskami na oczach. Aby nie zmagać się z takimi problemami już nigdy więcej, należy odpowiednio dobrać oświetlenie. Lampa nad lustro najczęściej przybiera w polskich domach formę kinkietu. Warto pamiętać, aby światło umieścić po obu stronach naszego lustra, aby nasza twarz była symetrycznie doświetlona. Warto zwrócić uwagę także na barwę światła. Lampa nad lustro nie może być wyposażona w żarówki o zimnej barwie, ponieważ mogą one doprowadzić do tego, że nasza twarz będzie wyglądała zupełnie inaczej niż w świetle słonecznym. W takich warunkach niewskazane byłoby przeprowadzanie żadnych czynności kosmetycznych, a szczególnie wykonywanie makijażu. Po wyjściu z łazienki mogłoby bowiem okazać się, że wyglądamy zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażaliśmy.

Oświetlenie kabiny prysznicowej i wanny

Urządzając łazienkę, często zapominamy, że należy odpowiednio oświetlić także strefę kąpielową, a więc przestrzeń pod prysznicem oraz przy wannie. Stosując tam jakiekolwiek źródło światła, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w tym miejscu narażone jest ono wyjątkowo na działanie wilgoci, co może być niebezpieczne oraz przysparzać nam wielu awarii. Najlepiej więc kwestię tę przedyskutować ze sprawdzonym elektrykiem, który z pewnością doradzi nam odpowiednie rozwiązanie. Warto pamiętać, aby oświetlenie w strefie kąpielowej nie było zbyt rażące, ale jednocześnie, aby zapewniało odpowiednią widoczność. Pod prysznicem lub w wannie chcemy się bowiem najczęściej zrelaksować po całym dniu, a więc zastosowanie w tym miejscu zbyt mocnego źródła światła jest raczej niefortunnym pomysłem i nie pomoże nam w odpoczynku.