Każdy ośrodek miejski ma swój szczególny charakter, który nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym miejscem. Łódź jest pod tym względem jedyna w swoim rodzaju – uznano ją za jedno z najbardziej niesztampowych miejsc na całym świecie. Pofabryczne miasto uderza wielością perełek architektonicznych, jakich nie odnajdziemy gdzie indziej. Co przede wszystkim powinniśmy zobaczyć, wyjeżdżając tam na weekend?

Poznając nowe miasto, nierzadko musimy jakoś dać sobie radę z długą listą zabytków do zwiedzenia – niestety czas nas ogranicza. Musimy więc przygotować rozsądny plan. Łódzkie zabytki i atrakcje to naturalnie nie tylko kultowa Pietryna, czyli ulica Piotrkowska czy rozrywki otwarte w wiekowej fabryce Izraela Poznańskiego, czyli dzisiejszej Manufakturze. Owszem, są to punkty charakterystyczne, które należy odwiedzić, lecz nie powinno się na tym kończyć. Najlepiej przejść się również w takie miejsca jak Biała Fabryka, Księży Młyn czy też dawna elektrownia EC1. Obowiązkowych punktów jest z pewnością znacznie więcej, ale nasz plan będzie zależeć od tego, jak długi jest to pobyt i czy ewentualnie istnieje szansa na jego przedłużenie. Ci, którzy zdecydują się pozostać na troszkę dłużej, na bank ochoczo udadzą się również do zoo lub parku wodnego.

Na szczególne wyróżnienie z pewnością zasługują też muzea w Łodzi. Tutaj wyszperają coś dla siebie zarówno amatorzy reliktów przeszłości, dawnej techniki, jak i szeroko pojętej sztuki – wszystko niezwykle interesujące. To właśnie w tym niezwykłym mieście jest dodatkowo jedyne w granicach naszego kraju Muzeum Kinematografii. Jeśli jednak zmęczymy się już równie aktywnym okrywaniem tajemnic miasta, zawsze mamy możliwość udać się na spacer po pięknych parkach czy też na wycieczkę trasą sławnych na cały świat murali. Podczas przebywania ulic miasta bez dwóch zdań zobaczymy niejedną rzecz, która zawróci nam w głowie!